Styczeń: wzrost liczby ofert pracy

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów pracy blisko 85 tys. ofert zatrudnienia. To o 8 proc. więcej w porównaniu do grudnia i o prawie 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku- wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 648,6 tys. osób. To o 85,3 tys. więcej niż w grudniu 2015 r. Rok wcześniej w analogicznym okresie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 93,4 tys. (o 5,1%). W skali roku poziom bezrobocia w styczniu zmniejszył się o 270 tys. osób, czyli 14,1%.

– Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów blisko 85 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 6,3 tys., czyli 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Więcej ofert pracy  odnotowano w 12 województwach. Największy wzrost odnotowano w województwie podlaskim – aż o 60,5 proc.

– W ubiegłym roku do urzędów pracy wpłynęło prawie 1,3 mln ofert pracy, czyli prawie o 17% więcej niż w 2014 r. Zmniejsza się także skala zwolnień grupowych ­– mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 10,3 proc. i była o 1,6 pkt proc. mniejsza niż przed rokiem. W styczniu ubiegłego roku wyniosła 11,9 proc. W porównaniudo grudnia stopa bezrobocia wzrosła o 0,5 pkt proc.

Jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzymuje się w sześciu województwach. Województwo wielkopolskie (6,5 proc.), śląskie (8,5 proc.) i mazowieckie (8,7 proc.), to województwa, w których bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie.