Na rynku pracy w kwietniu

W urzędach pracy na koniec kwietnia zarejestrowanych było 2 082 tys. osób. To o ponad 100 tys. mniej niż w marcu tego roku. Tak duży spadek bezrobocia w kwietniu po raz ostatni miał miejsce w 2010 r. Dla porównania w kwietniu 2013 r. spadek wyniósł 59 tys., w kwietniu 2012 r. – 69 tys., w kwietniu 2011 r. – 90 tys.

– Widać wyraźne ożywienie na rynku pracy. W urzędach pracy rejestruje się mniej osób, więcej osób znajduje pracę – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. – Już w styczniu w urzędach zarejestrowanych było o 35 tys. mniej bezrobotnych niż przed rokiem, w lutym ta różnica wzrosła już do blisko 80 tys., w marcu do 130 tys., a w kwietniu aż do 174 tys. – dodaje.

2008-05-18_edos_0035_bg5

Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Pracodawcy zgłosili w kwietniu do urzędów 100 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o ponad 15 tys. więcej niż w kwietniu 2013 r. (wzrost o 18 proc.). Po raz ostatni więcej wolnych miejsc pracy firmy zgłosiły w 2010 r. Najwięcej ofert przybyło w województwie lubelskim i wielkopolskim (wzrost odpowiednio o 15 i 10 proc.).

– Początek tego roku na rynku pracy jest najlepszy od lat. Od stycznia liczba bezrobotnych spadła o 179 tys. osób – mówi minister Kosiniak-Kamysz. W kwietniu poprawę sytuacji odnotowano we wszystkich województwach. Największy spadek liczby osób bezrobotnych nastąpił na Śląsku i na Mazowszu – po 8,8 tys. W Kujawsko-Pomorskim i Wielkopolskim spadek wyniósł po 8 tys.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 13 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,5 pkt. proc. W tym samym okresie 2013 r. spadek był niższy – wyniósł 0,3 pkt proc. Stopa bezrobocia na koniec kwietnia była o 1 pkt proc. niższa niż przed rokiem. Tylko od stycznia spadła o 1 pkt. proc.

Stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach. Najmocniej – o 1 pkt proc. – na Warmii i Mazurach, czyli w województwie o najwyższym wskaźniku bezrobocia. Najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce, gdzie wynosi 9,1 proc. W kwietniu zmniejszyła się o 0,5 pkt proc.

– Dzięki podjętym przez nas działaniom, reformie urzędów pracy czy uelastycznieniu czasu pracy, w kolejnych miesiącach liczba osób znajdujących pracę będzie rosła. Stopa bezrobocia na koniec tego roku powinna spaść poniżej 13 proc. – mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Jeszcze w maju ministerstwo przekaże dodatkowe 150 mln zł z rezerwy ministra na wsparcie osób poszukujących pracy. Ubiegać się o nie mogą urzędy, które zaproponują programy specjalne dla młodych bezrobotnych do 30. roku życia, osób 50+, rodziców powracających na rynek pracy po okresie opieki nad dzieckiem oraz dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Wnioski można składać do 30 maja.

Ministerstwo chcąc docenić pracodawców, którzy tworzą nowe miejsca pracy, ogłosiło w maju konkurs na „Kreatora Miejsc Pracy 2014”. Mogą w nim wziąć udział zarówno małe, średnie, jak i duże firmy. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do końca maja.

Źródło: MPiPS