Sytuacja Na Rynku Pracy W Lutym 2013 R.

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 2013 roku 14,4 proc. i w porównaniu do stycznia 2013 roku wzrosła o 0,2 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano identyczny wzrost natężenia bezrobocia.

W lutym 2013 roku wzrost stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach. Najsłabszy wzrost natężenia bezrobocia odnotowano w województwach: lubuskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim.

Liczba bezrobotnych w końcu lutego 2013 roku wyniosła 2 337,4 tys. osób i w porównaniu do końca stycznia 2013 roku wzrosła o 41,6 tys. osób. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 46,4 tys. Zatem notowana w lutym br. dynamika wzrostu liczby bezrobotnych była słabsza, niż przed rokiem.

Wzrost liczby bezrobotnych w lutym 2013 roku miał miejsce we wszystkich województwach i oscylował w przedziale od 0,6 proc. w województwie lubuskim do 2,8 proc. w województwie wielkopolskim. Wyższy wzrost bezrobocia notuje się na obszarach z dużymi aglomeracjami miejskimi, czyli – oprócz woj. wielkopolskiego – w województwach małopolskim, mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i śląskim. Wynika to z faktu usytuowania w nich przedsiębiorstw, które w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej niejednokrotnie decydują się na ograniczanie zatrudnienia.

Warto zauważyć, że zarówno w 2012 r., jak i w pierwszych miesiącach bieżącego roku, ok. trzykrotnie wyższy wzrost bezrobocia częściej dotyczył mężczyzn, niż kobiet. Z jednej strony może być to efekt zwolnień w sekcjach zatrudniających głównie mężczyzn, np. budownictwie, ale też może być wynikiem przewagi kobiet wśród aktywizowanych bezrobotnych.

Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że wzrost bezrobocia był spowodowany rejestracją osób po zakończeniu udziału w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu, jak również po zakończeniu umów na czas określony, bądź po rozwiązaniu umów o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W pewnej mierze do wzrostu liczby bezrobotnych przyczynił się też okresowy spadek zapotrzebowania na prace sezonowe.

Liczba wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym 2013 roku wyniosła 81,6 tys. i w porównaniu do stycznia 2013 roku wzrosła o 17,5 tys., czyli o 27,4 proc. Liczba zgłoszonych w lutym br. wolnych miejsc pracy była o 34,1 proc. wyższa niż przed rokiem.

Ponadto należy podkreślić, że z porównania ofert pracy zgłoszonych w lutym w latach 2011-2013 w bieżącym roku było ich najwięcej. W lutym 2012 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 60,8 tys. wolnych miejsc pracy, a w lutym 2011 r. zgłosili 50,7 tys. ofert. Z pewnością fakt ten wiązać należy również z przeznaczeniem wyższych środków na aktywizację bezrobotnych, w tym również z uruchomieniem rezerwy Ministra Pracy.

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej w lutym 2013 roku w porównaniu do stycznia 2013 roku odnotowano w piętnastu województwach i zamykał się on w przedziale od 12,3 proc. w województwie wielkopolskim (wzrost o 600 ofert) do aż 97,4 proc. w województwie lubelskim. Jedynie w województwie śląskim miał miejsce nieznaczny spadek w porównaniu do stycznia br. liczby zgłoszonych wolnych miejsc pracy.
Źródło: Dane MPiPS